Od września 2018 r. uczniowie naszej szkoły w ramach projektu edukacyjnego pt.: „Szkoła Niepodległej”, bardzo licznie angażowali się w konkursy, uroczystości i inne działania mające na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie. Realizując wyżej wymieniony projekt należało wykonać 7 wybranych przez siebie zadań, z pośród 5 głównych kategorii programu „Niepodległa 1918-2018” przygotowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Kategorie i wybrane zadanie realizowane w naszej szkole to:
- Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej:
Projekt uczczenia świąt państwowych: Konstytucji 3 Maja jako święta mądrości narodu i jego klasy politycznej, która potrafiła podnieść się z upadku i wskazać narodowi cele przyświecające sześciu pokoleniom Polaków; Wojska Polskiego 15 sierpnia – święta zwycięstwa zjednoczonego narodu nad zagrażającym bolszewizmem, zwycięstwa które stało się mitem założycielskim II Rzeczypospolitej; Niepodległości 11 Listopada – święta radowania się z wolności, suwerenności, a zarazem święta jedności narodu mimo różnych dróg wiodących do niepodległości.
Zadania:
- "Święto państwowe nie musi być nudne" - zainicjowanie obchodów świąt państwowych.
- Zorganizowanie festiwalu sztuk artystycznych – tworzenie graffiti, muralu, kompozycji muzycznej itp.
- Szlak Współtwórców Niepodległości:
Projekt wydobycia na światło lokalnych działaczy i dowódców Polskiej Organizacji Wojskowej, bohaterów drugiego planu, nauczycieli, ludzi kultury itp., osób zasłużonych dla Niepodległości.
Zadania:
- Selfie z bohaterem – stworzenie galerii pomników bohaterów.
- Nagranie reportażu lub audycji radiowej związanych z postacią walczącą o niepodległość.
- Szlak Żołnierzy Niepodległości:
Projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez dbanie o miejsca pochówku oraz inne miejsca pamięci (tablice, krzyże, pomniki) i we współpracy z partnerami zewnętrznymi, np. samorządem, objęcie ich stałą opieką oraz popularyzacja wiedzy o nich.
Zadanie:
- Stworzenie galerii zdjęć związanych z miejscami pamięci.
- Szlak Dróg do Niepodległości:
Projekt ukazujący wielość dróg prowadzących do wolności.
Zadanie:
- Nawiązanie kontaktu z Polonią lub Polakami żyjącymi poza krajem – wspólne wykonanie wybranego zadania (np. biało – czerwona w każdym polskim oknie).
- Szlak Pierwszych Dni Wolności:
Projekt organizacji wielu wydarzeń upamiętniających pierwszy dzień wolności w różnych miejscowościach i regionach.
Zadanie:
- Kartka z kalendarza – moja miejscowość 100 lat temu – przygotowanie, według ustalonego formatu, elementów kalendarza.
Realizując powyższe zadania uczniowie:
- Wzięli udział w Olimpiadzie Niepodległości,
- Wzięli udział w konkursach plastycznych, promujących współczesne postawy patriotyczne oraz pamięć o postaciach i wydarzeniach, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości,
- Brali udział w Queście śladami najważniejszych miejsc pamięci w Pleszewie,
- Przygotowali serię zdjęć prezentujących miejsca pamięci na ziemi pleszewskiej,
- Wykonali selfie upamiętniające nie tylko lokalnych bohaterów walk o niepodległość, ale też takich postaci jak J. Piłsudski, R. Dmowski, I.J. Paderewski,
- Przygotowali kartki z kalendarza ukazujące losy wybranych miejsc znajdujących się w Pleszewie na przestrzeni ostatnich 100 lat (budynek byłego starostwa powiatowego i stacji kolei wąskotorowej),
- Przygotowali reportaż o lokalnym bohaterze walk o niepodległość pułkowniku Ludwiku Bociańskim (XII2018 r.)
- Nawiązali współpracę z Polonią w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu powstały dwa filmy poświęcone 100 rocznicy odzyskania niepodległości (X – XI 2018 r.)
Ponadto uczniowie naszej szkoły:
- Wzięli udział w rekonstrukcji historycznej i w koncercie z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowanym na pleszewskim Rynku (28.10.2018 r.)
- Brali również udział w lekcjach muzealnych 12.10.2018 r.)
- Zwiedzali Mobilne Muzeum Multimedialne (12 – 13.12.2018 r.)
Zwiedzali wystawę „W drodze do Niepodległości”, która gościła w murach naszej szkoły od 26 – 30.11.2018 r.