6.03.2020 r. miałam ogromną przyjemność, wspólnie z Panią Dorotą Stacherską ( opiekunem wolontariuszy i szkolnym pedagogiem), odebrać wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości. Nasz projekt realizowany przez szkolny klub wolontariuszy HipoMocni, uzyskał wyróżnienie Dobrą Praktyką. Nie mogliśmy pojechać tam wszyscy, bo liczba miejsc podczas uroczystości była ograniczona. Do Warszawy w tym dniu zjechali przedstawiciele szkół branżowych i techników z całej Polski.
Nasze województwo reprezentowaliśmy my –ZSUG w Pleszewie oraz Wronki, Czarnków i dwie szkoły z Poznania. Tym bardziej cieszymy się z wyróżnienia. Organizatorem konkursu jest Fundacja Fundusz Współpracy, a współorganizatorem Partnerstwo na rzecz wsparcia osób młodych oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.
Jakość kształcenia zawodowego jest od kilku lat czołowym wyzwaniem i priorytetem w europejskiej i polskiej polityce edukacyjnej. Na poziomie unijnym utworzono kilka inicjatyw służących ustanawianiu i promowaniu standardów jakości, m. in. CQAF, EQARF, EQAVET. W Polsce powstały Standardy Jakości Kształcenia Zawodowego jako dokument wspierający dyrektorów szkół i nauczycieli w zadaniach związanych z zapewnianiem jakości. Do tej pory nie było jednak opracowań pokazujących, co tak naprawdę szkoły zawodowe robią w kwestii podwyższania jakości swojej pracy. Tę lukę postanowiła wypełnić Fundacja Fundusz Współpracy, która od 2016 r., razem z Mazowieckim Kuratorium Oświaty organizuje ogólnopolski konkurs dla szkół zawodowych „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zidentyfikowanie, wybór i rozpowszechnienie najciekawszych rozwiązań tzw. Dobrych Praktyk, podnoszących jakość edukacji zawodowej w Polsce. Praktyki te mogą dotyczyć różnych obszarów zapewniania jakości między innymi rozwoju szkoły, kadry pedagogicznej, programów i metod nauczania, praktyk zawodowych, zaspokajania indywidualnych potrzeb uczniów, poradnictwa i doradztwa zawodowego czy współpracy z otoczeniem szkoły. W tym ostatnim obszarze- współpracy z otoczeniem szkoły, ZSUG otrzymał wyróżnienie w tej edycji. ( Przypomnę, że wcześniej w roku 2018- nasza szkoła została również wyróżniona Dobrą Praktyką)
Tegoroczny sukces nie byłby możliwy, gdyby nie młodzież- chętnie angażująca się w różne przedsięwzięcia, skierowane na drugiego człowieka, szczególnie osoby starsze.
Dlatego podziękowania należą się przede wszystkim Wam Uczniowie. ❤️❤️❤️ To Wy realizowaliście nagrodzony projekt „Przerwać krąg samotności - kto jak nie my”-dziękuje wszystkim wolontariuszom i mam nadzieję na ciąg dalszy. Brawo Wy!