Miło mi poinformować, że Monika Pańczak uczennica Zespołu Szkół Usługowo- Gospodarczych w Pleszewie, otrzymała wyróżnienie w konkursie Wielkopolski Dek@meron 2020, organizowanym przez Projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020 realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 8.1, Poddziałanie 8.1.3. Gratulacje dla Moniki.
W okresie od dnia 23.04.2020 r. do dnia 23.05.2020r. Samorząd Województwa Wielkopolskiego był organizatorem Konkurs u „Wielkopolski Dek@meron 2020”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół biorących udział w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020. Rozgrywany był w dwóch kategoriach: w kategorii szkół podstawowych oraz w kategorii szkół ponadpodstawowych. Jego celem poznawczym było rozszerzanie wśród uczniów – uczestników projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020 zainteresowań związanych z Wielkopolską – jej historią, ludźmi, wydarzeniami, zjawiskami, pamiątkami, natomiast celem dydaktycznym było zwiększenie kompetencji komunikacyjnych wśród uczniów, a zwłaszcza umiejętności interesującego budowania opowiadania. Wielkopolski Dek@meron 2020 to pomysł, aby w czasie trwania pandemii podzielić się ciekawymi historiami z projektów. Każdy z uczestników mógł stać się autorem jednej interesującej historii o poznanej osobie, albo o pięknym miejscu, a może o cennej pamiątce lub o niezwykłym wydarzeniu.
Kluczem było słowo dekameron, które oznacza 10 dni (w języku greckim: déka to dziesięć , a héméra to dzień). Tyle właśnie dni trwała kwarantanna 10 młodych mieszkanek i mieszkańców Florencji, którzy udali się na wieś, aby tam bezpiecznie przeczekać epidemię dżumy. Każdego dnia opowiadali 10 ciekawych historii, chcąc dodać sobie nawzajem otuchy i umilić czas izolacji. Historia ta została opowiedziana w Dekameronie, a jej autor włoski pisarz Giovani Boccaccio przeżył epidemię, która nawiedziła Europę w XIV wieku. Dzięki swoim historiom zdobył sławę.
Konkurs „Wielkopolski Dek@meron 2020” trwał przeszło miesiąc i cieszył się dużym zainteresowaniem. W swoich opowiadaniach uczestnicy podejmowali różne tematy: były historie bohaterskie i wzruszające wspomnienia prywatne, bezcenne pamiątki rodzinne, do których dotarli uczestnicy dzięki dziadkom i rodzicom, niektórzy z kolei opisali piękne wielkopolskie tradycje i obrzędy. Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Waldemara Łazugi nagrodziła i wyróżniła wielu autorów i autorki. Gratulujemy zwycięzcom! Nagrody zostały ufundowane przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Historia "Rodziny Vogt" Rodzina Vogtów na trwałe wpisała się w historię Pleszewa. Początki rzemieślniczego warsztatu piekarskiego sięgają 1830 roku. Za założyciela firmy uznaje się Kaspra Vogta (ur. 1785 r.). Dzi… |