22 października 2021 r. Pasowanie na Czeladnika w Zespole Szkół Usługowo Gospodarczych w Pleszewie
Zespół Szkół Usługowo- Gospodarczych w Pleszewie szczególnie zaś wchodząca w skład Zespołu- Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 im Hipolita Cegielskiego systematycznie odnawia legendę tego Wybitnego Wielkopolanina, Polaka, Patrona naszej Szkoły, dzięki zaś ścisłej współpracy z pleszewskim rzemiosłem na co dzień, upowszechniamy ideały pracy organicznej i przybliżamy Jego postać nowym pokoleniom.
W ten sposób zarówno nauczyciele w szkole, jak i mistrzowie w zakładach pracy, zaszczepiają w młodych umysłach i sercach szacunek dla pracy, dla pragmatycznej działalności, dla rzetelności, stałego podnoszenia własnych kwalifikacji i w konsekwencji dla tworzenia własnej kariery, która ma służyć także ogółowi – Polsce.
Również i dzisiaj warto wsłuchiwać się w to, co ten wybitny przedstawiciel Wielkopolski ma nam do powiedzenia. O gospodarności, przedsiębiorczości, zdolności do dokładnej i twórczej pracy, opanowaniu, systematyczności, praktyczności, poszanowaniu prawa, zdolnościach organizacyjnych, wytrwałości, oszczędności, o cechach przypisywanych Wielkopolanom od XIX wieku, ale jakże aktualnych i dzisiaj. Te pozytywistyczne ideały, poparte tradycjami pleszewskiego rzemiosła nie straciły na swej aktualności, szczególnie w zakresie przygotowania dobrze wykwalifikowanych kadr dla gospodarki.
22 października 2021 r. po raz kolejny w historii szkoły odbyła się Ceremonia pasowania na pierwszy stopień wtajemniczenia rzemieślniczego, absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia Nr 2 im Hipolita Cegielskiego z roku 2021r.
W ciągu ostatnich 3 lat uczęszczali oni do naszej szkoły, kształcąc się w wybranych profesjach, szlifowali swoje umiejętności zdobywając cenne doświadczenie praktyczne pod okiem mistrzów- rzemieślników. Ta liczna grupa, ponad 80 absolwentów, zdała swój pierwszy zawodowy egzamin w życiu przed komisjami powołanymi przez Izbę Rzemieślniczą w Kaliszu. To grupa dobrze przygotowanych do zawodowych zadań i wymagań rynku pracy osób.
Podczas uroczystości Pasowano na czeladnika wyróżniających się absolwentów ( 41 osób), którzy reprezentowali następujące zawody: monter zabudowy robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i instalacji sanitarnych, fryzjer, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik, elektryk, stolarz, tapicer, murarz- tynkarz.
W tej uroczystej chwili wyróżnionym absolwentom towarzyszyli:
No i najważniejsi bohaterowie dzisiejszej uroczystości 41 absolwentów ( reprezentacja wyróżnionych absolwentów roku 2021)
Bardzo cieszy nas fakt, że również rodzice towarzyszyli w tej ważnej uroczystości swoim pociechom. Byli dla nich wsparciem w trakcie nauki i dzisiaj wspólnie świętowali pierwszy sukces w karierze zawodowej swoich dzieci. Obecni byli również nauczyciele, pracodawcy- mistrzowie szkolący, czyli Ci, którzy towarzyszyli uczniom w drodze do zdobycia pierwszego tytułu zawodowego, przez ostatnie 3 lata. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele lokalnych mediów ( Życie Pleszewa).
Zgodnie z wielowiekowym obyczajem to właśnie podczas pasowania na czeladnika następuje oficjalne wyzwolenie ucznia i przyjęcie go do grona czeladników. Dzisiaj tego zaszczytu dostąpiło 41 młodych ludzi. Zdali oni swój pierwszy zawodowy egzamin z wynikiem bardzo dobrym lub dobrym, by Teraz insygniami cechowymi- szablą Kilińskiego, zostać wyzwolonym na czeladnika.
“Szabla Kilińskiego” -replika karabeli polskiej z XVIII w, to najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze, ustanowione przez Kongres Rzemiosła Polskiego. Właśnie tą szablą będziecie dzisiaj pasowani na czeladnika”- tak w kilku słowach wstępu porzedzających pasowanie powiedział Starszy Cechu Rzemiosł Różnych z Pleszewa- Sławomir Pisarski .„Otrzymacie również ozdobne Dyplomy potwierdzające wasze kwalifikacje i pierwszy stopień wtajemniczenia rzemieślniczego. Pragnę podkreślić, że uzyskane certyfikaty zawodowe, uznawane zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej, są gwarantem wysokiej wiedzy, solidnego i rzetelnego przygotowania praktycznego, dzisiejszych kandydatów na czeladników.”
Ta uroczystość jest też tradycyjnie okazją do podziękowania dla mistrzów szkolących za kilkuletni trud przygotowania do zawodu, za profesjonalizm i fachowość, za pielęgnowanie tradycji rzemieślniczych, a jednocześnie wdrażanie nowoczesnych technologii i wysokich standardów świadczonych usług.
Ceremonia, którą z powodzeniem organizujemy już od 2013 r ma na celu przede wszystkim odbudowę prestiżu kształcenia zawodowego między innymi poprzez podejmowanie takich właśnie działań promocyjnych. Skierowanych szczególnie na poprawę wizerunkową kształcenia branżowego, nadawanie mu odpowiedniej rangi i uznania społecznego.