Miło mi poinformować, że dwie uczennice z naszej szkoły Wiktoria Krzystek i Magdalena Malecha znalazły się w gronie laureatów wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego ”Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w moim obiektywie”- kategoria szkoły ponadpodstawowe.
Specjalnie dla Was konkursowe prace naszych uczennic.
Zdjęcie Marty: Dworzec PKP, Kowalew, gmina Pleszew
Dowódca pleszewskich oddziałów zbrojnych L. Bociański 27.12.1918 r. około godz. 17.00 otrzymał z Poznania telefon. Hasło brzmiało krótko „Nie należy dłużej czekać”. Był to sygnał, że wybuchło powstanie wielkopolskie. Błyskawicznie organizuje on kompanię około 80 ludzi, która z dworca PKP w Kowalewie rusza pociągiem do Poznania i dociera tam około 20.00. Pleszewianie obsadzają Dworzec Główny, co jest szalenie istotne dla dalszego przebiegu powstania.
Zdjęcie przedstawia członka pleszewskiej kompanii, który patrzy w kierunku celu swojej podróży – Poznania. Jest uzbrojony i zdeterminowany. Napięcie to potęguje fakt, że liczy się każda minuta, przecież powstanie dopiero co wybuchło. Jest to też pewna paralela między przeszłością, a współczesnością albowiem 103 lata temu nasi przodkowie walczyli o ukształtowanie się granic państwa polskiego. Dzisiaj, patrząc na to, co się dzieje na wschodnich rubieżach naszego państwa, przyszło Nam tych granic bronić…
Zdjęcie Wiktorii: Rynek główny w Pleszewie
W tym miejscu na sygnał strażackiej trąbki zbierali się ochotnicy biorący udział w powstaniu wielkopolskim i krok po kroku w Pleszewie odradzała się polskość.
Zdjęcie to jest pełne symboli i w ekspresyjny sposób pokazuje uwolnienie się z zaborczych więzów. Unoszące się na wietrze kartki z widocznymi napisami: „życie”, „niepodległość” i „wolność” to wyraz szczęścia i ulgi z odzyskanej wolności, ale też bólu z powodu utraconego życia, którym okupiono jej zdobycie.
Widoczna ławeczka z napisem niepodległość oraz pomnik powstańca wielkopolskiego, wzbudzają dumę, radość i pamięć o zwycięskim powstaniu.
Zamyślona twarz postaci ze zdjęcia i napis „śmierć” to także pewne przesłanie, które doskonale oddają słowa Józefa Piłsudskiego – „niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze”. Pamiętać o tym musimy wszyscy, ale przede wszystkim młode pokolenie, które o wolność i niepodległość walczyć nie musiało, ale czerpie z tej wolności i niepodległości pełnymi garściami.
Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 8 kwietnia 2022 r w Poznaniu.
Opiekunami laureatek byli: Beata Łukawska- Bartoszek i Robert Kuźdub.