Tradycje MMBS sięgają 1999 roku, kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły. W tym roku będziemy świętować pod hasłem: „Z książką Ci do twarzy”.
W tym roku warunki nie bardzo sprzyjają świętowaniu, mimo to zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami laureatów prestiżowych nagród literackich przyznanych w październiku br.
Laureat Nagrody Literackiej Nike 2020- Radek Rak
Nagroda Literacka „Nike” przyznawana jest od 1997. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. W tym roku statuetkę i 100 tys. zł nagrody otrzymał Radek Rak za książkę "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Znalazł się w gronie takich osobistości jak min. Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz , Jerzy Pilch, Olga Tokarczuk i wiele innych.
Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.
Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.
Radosław Rak urodził się 1987roku w Dębicy. Jest pisarzem fantastyki oraz lekarzem weterynarii. W 2017 otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść Puste niebo. W 2020 znalazł się w finale Nagrody Literackiej „Nike” (został jej laureatem 4 października oraz został nominowany do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego (9 października zdobył Nagrodę Główną), Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli.
Louise Elisabeth Glück –laureatka literackiej Nagrody Nobla 2020r.
Louise Elisabeth Glück urodziła się 22 kwietnia 1943 w Nowym Jorku. Jest amerykańską poetką i eseistką. Laureatka Nagrody Pulitzera w dziedzinie poezji w roku 1993, Nagrody Bollingena w roku 2001, amerykańskiej National Book Award w roku 2014 oraz literackiej Nagrody Nobla w roku 2020.
Jej utwory są pełne emocji i często nawiązują do mitów, historii i natury w ramach refleksji nad osobistymi doświadczeniami podmiotu lirycznego we współczesnym świecie. Utwory Glück skupiają się na traumie, pożądaniu i naturze. Jej wiersze wyrażają w sposób bezpośredni poczucie smutku i izolacji. Zwraca się również uwagę na sposób, w jaki konstruuje ona podmiot liryczny i związki w jej wierszach między doświadczeniami autobiograficznymi i klasycznymi mitami.