W lutym 2022r po długiej chorobie odeszła Maria Nurowska, popularna pisarka, autorka około czterdziestu książek. Miała 77 lat.
"Umieranie nie boli, gorzej boli życie" - Maria Nurowska
1944-2022
„Była kruchością i siłą. Oddaniem i wolnością. Człowiekiem gór. Praca nad każdą z jej książek to była walka na śmierć i życie. Bo literatura była dla niej najważniejsza” – napisał na swoim profilu na Instagramie wydawca pisarki, oficyna Prószyński i S-ka.
Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 w Okółku na Suwalszczyźnie. Była powieściopisarką, nowelistką i stewardessą. Skończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała na łamach tygodnika "Literatura". Była członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jej książki cieszyły się dużą popularnością w Polsce, były także tłumaczone m.in. na niemiecki, czeski i francuski - w sumie na 16 języków.
Nurowska słynęła z tego, że aby zdobyć wiarygodny materiał do powieści, potrafiła się posunąć bardzo daleko. Na przykład przy okazji przygotowań do pisania "Drzwi do piekła" spędziła tydzień w kobiecym więzieniu.
"Książki Marii Nurowskiej bez wątpienia wiele zawdzięczają fascynującej biografii ich autorki, wnuczki arystokraty, właściciela pałacu w Homlu, córki legionisty i żołnierki AK, późniejszej żarliwej komunistki i niezwykłej kobiety. Jej bohaterkami są kobiety nieprzeciętne, namiętne, wielkie miłośnice, którym nie są w stanie dotrzymać kroku ich partnerzy, uwikłani w politykę, w ideę, złamani ciśnieniem historii" - można przeczytać o pisarce na stronie Culture.pl.
Biblioteka ZSUG posiada w swoim katalogu następujące powieści Marii Nurowskiej: